Velká obřadní síň na Ústředním hřbitově je opět v provozu

Velká obřadní síň na Ústředním hřbitově bude opět sloužit svému účelu. Po více než roční rekonstrukci byla za přítomnosti vedení města a Správy hřbitovů města Brna 4. září 2023 slavnostně otevřena.

„Síň, která byla postavena podle návrhu Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška v letech 1925 až 1926, neodmyslitelně patří k brněnským architektonickým skvostům. Její rekonstrukce začala v květnu loňského roku a během 14 měsíců se veškeré práce podařilo dokončit. Nutno dodat, že projekt byl konzultován a dozorován památkáři. Doplním, že náklady na rekonstrukci ve výši 66,3 milionu korun hradilo město Brno ze svého rozpočtu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Obřadní síň je nově jako první v ČR vybavena robotickým katafalkem, který se vracel dle historických fotek do své původní podoby. „V celé budově jsou nyní nové rozvody elektřiny, plynu, datového a bezpečnostního připojení. Plášť budovy byl očištěn, došlo i na repase dveří a osvětlení. Poslední novinkou je dataprojektor k promítání fotografií či filmů,“ doplnil náměstek Jaroslav Suchý.

Rekonstrukce se částečně dotkla i malé obřadní síně, kde bylo upraveno osvětlení a vzduchotechnika.

„V letošním roce si připomínáme 140 let od vzniku Ústředního hřbitova v Brně. K tomu se pojí několik zajímavých akcí, které pořádáme ve spolupráci s Muzeem města Brna. Například na komentovaných procházkách po hřbitově se účastníci seznámí nejen s historií samotného hřbitova, ale také s historií města Brna, způsobech zakládání městských hřbitovů či způsobech pohřbívání,“ dodala ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Venkovní výstavu najdete v blízkosti vstupu do areálu hřbitova z Vídeňské ulice. Až do 30. září vám přiblíží historii i vývoj nejvýznamnějšího brněnského pohřebiště. Prohlédnout si ji můžete v otvírací době hřbitova: mezi 7 a 19 hodinou.

Procházky po Ústředním hřbitově se již dvě uskutečnily. Na dvě se stále můžete přihlásit, a to v termínech 4. října a 5. listopadu. Začátek je vždy od 16 hodin. Kapacita procházek je však omezena na 30 lidí, proto je nutné si rezervovat místo na konkrétní den přes e-mail dostalova@hrbitovybrno.cz. Prohlídka s komentářem zabere zhruba 90 minut a její cena činí 100 Kč.

Do nově zrekonstruované síně se můžete také vypravit na komentovanou prohlídku. Zájemci se mohou hlásit na následující dny: 12. září, 11. října a 24. října 2023. Začátek je vždy v 16 hodin. Rezervaci zasílejte opět na adresu dostalova@hrbitovybrno.cz. Kapacita účastníků je 30 osob, vstupné je 100 Kč.

Vrcholem celoročního programu se pak stane koncert k výročí založení hřbitova, který se začátkem listopadu odehraje přímo v obřadní síni.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí MMB

Video rekonstruované obřadní síně najdete zde.

 

instagram