Od založení Ústředního hřbitova uplyne letos 140 let

Ústřední hřbitov města Brna u Vídeňské ulice byl slavnostně otevřen 3. listopadu 1883 za přítomnosti tehdejšího starosty Gustava Morize Winterhollera. Tehdy se rozkládal na 28 hektarech, dnes si to můžeme představit jako rozlohu skupin hrobů 1 až 29. Projekt nového pohřebiště zpracoval architekt Alois Prastorfer. Prvním pohřbeným se stal desetiletý chovanec ústavu pro hluchoněmé Jiří Schimke, v české transkripci uváděný jako Šimek. Jeho hrob se nachází ve skupině 19 (číslo hrobu 118).

U příležitosti 140. výročí založení hřbitova plánuje v letošním roce Správa hřbitovů města Brna, která se stará o všechna brněnská pohřebiště, speciální komentované procházky ve spolupráci s Muzeem města Brna. Zároveň se také chystá výstava o jeho historii, kterou si bude moci prohlédnout každý návštěvník Ústředního hřbitova.

Letošní oslavy založení budou zahájeny na konci června. V tuto dobu bude opětovně otevřena obřadní síň, která prošla v posledních měsících rozsáhlou rekonstrukcí. Tato unikátní stavba, kterou najdete nedaleko hlavní brány z ulice Vídeňské, byla postavena v letech 1926–1927 podle návrhu architektů Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška. Svému účelu slouží již 96 let a nyní se díky finančnímu příspěvku od města dočkala významné obnovy. Zájemci o komentované prohlídky Ústředního hřbitova i zrekonstruované obřadní síně se budou moci přihlásit během června 2023. Konkrétní informace o všech plánovaných akcích v rámci 140. výročí založení hřbitova budou postupně zveřejňovány na našich webových stránkách v sekci Aktuality.

instagram