Od založení Ústředního hřbitova uplyne letos 140 let

Ústřední hřbitov města Brna u Vídeňské ulice byl slavnostně otevřen 3. listopadu 1883 za přítomnosti tehdejšího starosty Gustava Morize Winterhollera. Tehdy se rozkládal na 28 hektarech, dnes si to můžeme představit jako rozlohu skupin hrobů 1 až 29. Projekt nového pohřebiště zpracoval architekt Alois Prastorfer. Prvním pohřbeným se stal desetiletý chovanec ústavu pro hluchoněmé Jiří Schimke, v české transkripci uváděný jako Šimek. Jeho hrob se nachází ve skupině 19 (číslo hrobu 118).

U příležitosti 140. výročí založení hřbitova plánuje v letošním roce Správa hřbitovů města Brna, která se stará o všechna brněnská pohřebiště, speciální komentované procházky ve spolupráci s Muzeem města Brna. Zároveň se také chystá výstava o jeho historii, kterou si bude moci prohlédnout každý návštěvník Ústředního hřbitova.

Letošní oslavy založení budou zahájeny 29. června umístěním venkovní výstavy v areálu ÚH a budou pokračovat komentovanými prohlídkami ÚH. Komentované prohlídky se budou konat ve dnech 26.7., 23.8., 4.10. a 5.11.2023 vždy v 17 hodin. Procházky budou kapacitně omezené na 30 osob, rezervaci je potřeba provést prostřednictvím mailu na dostalova@hrbitovybrno.cz. Cena procházky pro jednu osobu činí 100 Kč. Procházka bude trvat cca 80 minut. Doporučujeme pohodlnou obuv.

Na podzim plánujeme po rozsáhlé rekonstrukci znovu zprovoznit obřadní síň v areálu ÚH, kterou v letech 1925-1926 navrhli architekti Bohuslav Fuchs a Josef Polášek. Veřejnosti budou nabídnuty komentované prohlídky této obřadní síně - o termínech budeme informovat později v závislosti na termínu kolaudace.

instagram